Naše prodejny

Naše prodejny

Rekonstrukce obchodu stále pokračuje, ale otevírací doba v provizorních podmínkách je zase 8-12h 13-17h

Informace

Specifikace tropického dřeva  - Keruing.

Tropické dřevo Keruing je oblíbené v západní Evropě a Spojených státech pro jeho vynikající poměr výkon/cena pro zahradní nábytek a konstrukci podlah. Jedná o dřevo tvrdší, s vyšší životností nežběřně používaný TEAK a zcela odolné vůči plísním a houbám; v tvrdosti a odolnosti se blíží australskému Ironwood (ideální dřevo na zahradní nábytek- ovšem velmi drahé). Na rozdíl od Akátu nebo Eukalyptu zase neobsahuje suky a díky tomu nepraská ve spojích. Dřevo Keruing vydrží dlouhodobou celoroční expozici povětrnostním vlivům i v Českých podmínkách a jeho katalogová životnost je 40 let. Zároveň má velice atraktivní trvanlivou kresbu a barvu, kterou lze udržovat napouštěním teakovým olejem.

Veškerá naše produkce pochází z plantáží udržovaných v rámci garance udržitelného rozvoje pod certifikátem  FSC™. Forest Stewardship Council je mezinárodně uznávaná nezisková organizace, která bojuje za podporu udržitelného lesnictví, lesy jsou znovu osazovány a zalesňovány, nedochází k zástavbě ani použití na zemědělskou půdu. Těžba dřeva podléhá přísné kontrole. 

Nákupem zahradního nábytku s certifikátem FSC pomáháte podporovat odpovědné vlastníky lesů, kteří se rozhodli praktikovat udržitelné lesní hospodářství s ohledem na lidi a přírodu.

 

Ohledně srovnání jednotlivých tropických dřev, vzhledem ke vhodnosti na použití pro venkovní zahradní nábytek jsme připravili tuto tabulku:

Tabulka srovnání kvality tropického dřeva pro zahradní nábytek z hlediska vhodnosti pro venkovní použití.

 

 

Následující text je převzatý z odborné publikace 'Nelson International Timber Species'

Tvrdé tropické dřevo Keruing


Botanický název - Dipierocarpus
Rodové jméno - Leguninosae
Obchodní název - Keruing

Popis stromu – tropický, výška kmene až 30 m, průměr kmene až 0,6 m.

Údržba – dobře přijímá konzervační impregnace.

Použití
Pevnostní – v průmyslu se používá na sloupy, mostní piloty, pražce, lodní průmysl, mostní stavby.
Dekorativní – zahraní nábytek, nábytek, grilovací vozíky, obložení, lavice, desky, venkovní a vnitřní podlahy.

Popis
Keruing je široce rozšířený po celé Indo-malajské oblasti. Roste zde více než 70 poddruhů Dipierocarpus a vyskytují se v celé řadě půdních a klimatických podmínek od nížinných  lesů až do výšky 1300 metrů nad mořem. Stromy jsou střední až vysoké, obvykle s válcovým kmenem, které mohou být vysoké až 30m.

Barva dřeva se pohybuje od světle až tmavě červené, nebo hnědé až tmavě hnědé.  Povrch je mírně hrubý, netřepí se. Dřevo je takřka úplně rovnoleté a to i ve velkých délkách a je bez suků. Charakteristickou vlastností je občasný výskyt drobných kapiček pryskyřice při začátku vysychání, zejména při vysychání ve vysokých teplotách. Tyto kapičky časem odpadnou a nejsou na obtíž. Dřevo je pevné, tvrdé (hustota se v suchém stavu se pohybuje od 700 – 950 Kg/m3). Životnost se často liší podle druhu a původu, obecně je dřevo klasifikováno jako vysoce odolné a zcela odolné vůči plísním a houbám.

Obecně platí, že Keruing je dobře mechanicky upravovatelný, zvláště v syrovém stavu. Pro jeho vysokou odolnost proti kyselinám je vhodný pro různé průmyslové využití. Vhodný je především pro použití na parketové podlahy, zahradní nábytek, stavební práce, kostry pro čluny, plovoucí podlahy, palety, dýhy a překližky, železniční pražce (po ošetření) a venkovní dřevěné chodníčky.