Naše prodejny

Naše prodejny

Rekonstrukce obchodu stále pokračuje, ale otevírací doba v provizorních podmínkách je zase 8-12h 13-17h

Informace

Když slunce nesuší, ale zalévá

Automatický solární zavlažovací systém Sol K-12

V horkých letních dnech má člověk chuť na sluníčko spíše nadávat. Alespoň ten, který se před ním neukrývá pod slunečníkem v příjemné hospůdce, ale těžké konve nebo se trápí s hadicí. Kupodivu si slunce může s vodou rozumět mnohem lépe, než by se čekalo. Stačí dobrý nápad propojit s moderní technologií a řešení je na světě.

Chce-li si dnes zahrádkář usnadnit práci, může si vybírat z celé škály různých rozprašovačů, odkapávačů, nebo porézních hadic. Všechny tyto systémy ale selhávají v okamžiku, kdy se na zahradě nedostává tlaková voda, nebo naopak zahrádkáři přebývá touha zalévat vodou dešťovou.

 

Nic než dešťová voda a slunce

Solární zavlažování je postaveno na jednoduchém principu. Slunce dobíjí pomocí solárního článku baterie, které napájí vodní pumpu.  Ta nasává vodu z nádrže s dešťovou nebo jakoukoliv jinou stojatou vodou. Solární modul SOL K-12 dokáže využívat rezervoár ve vzdálenosti až 20 metrů a hloubky až 3 metrů. Pomocí systému odkapávačů dopravuje vodu každé 3 hodiny přímo ke kořínkům rostlinek, které mohou být až 5 metrů nad vodním zdrojem a ve vzdálenosti od sudu s dešťovkou dokonce až 60 metrů.  Objem dodané vody záleží na nastaveném stupni regulace (1-5), množství slunečního svitu a počtu odkapávačů zapojených do systému. Za slunečného dne při maximálním stupni nastavení, je to zhruba 16 litrů denně, což je přibližně 1,3 litrů denně na každý ze 12cti kapačů. Obecně lze říci, že čím více slunce vysušuje, tím více systém zavlažuje. Jednoduše tak, jak je třeba.

 

Až 5 velkých balkónových truhlíků nebo 12x20 l květináčů.

Použití solárního zavlažovače nelze omezovat jenom na skleníky nebo pařníky, kam je sice především určen, ale vhodným pomocníkem bude i v domácnosti. Před odjezdem na dovolenou stačí systém nainstalovat za okno, opatřit zásobníkem vody (může být barel nebo jen konev), hadičky rozvést do květináčů, a s klidným svědomím užívat prázdnin. A jakmile po návratu zjistíte jak systém funguje, už se ke konvičce ani nevrátíte.

 

Tip!

Solární zavlažování je ideálním řešením pro balkónové truhlíky. Jako zdroj vody použijte kameninovou nádobu, vhodně umístěte solární modul a prakticky neviditelný systém se postará o vše ostatní. Dokonalá bude kombinace se zavlažovací vložkou. Kořínky nebudou hnít ve vodě, ale čerpat živiny přímo z vložky a vaše umístění v soutěži o nejkrásnější balkón už nic neohrozí.

 

Řada doplňků a rozšíření

Solární sadu lze rozšířit o další odkapávače, o prodloužené hadičky, nebo přímo zakoupit rozšířený solární systém SOL K-24.  Květináče a vodní zdroj můžete umístit i do stínu, ale solární modul musí být pochopitelně na přímém slunci. V takovém okamžiku se vám hodí prodloužená hadička, která vše propojí. Můžete použít i větší množství odkapávačů, ale pozor: dvojnásobné množství odkapávačů, znamená poloviční objem vody na každý z nich. Solární modul poskytne dostatek vody pro záhony o velikosti přibližně 6m2. Instalace je jednoduchá a spočívá jen v propojení hadiček se solárním modulem a instalaci odkapávačů na správné místo. Jakmile systém jednou nastavíte, další údržba už není nutná.

 

Systém umožňuje jednoduché rozšíření, kdy zároveň se závlahou zásobuje rostliny také hnojivem.

 

Automatická solární závlaha šetří čas i peníze

Při použití automatického solárního systému nepotřebujete tlakovou vodu, žádné elektrické přípojky a dokonce ušetříte až 90% vody oproti klasickému zavlažování. Pouze se ujistěte, že máte dostatek vody v rezervoáru a sledujte, jak slunce tentokráte nevysouší, ale naopak zalévá. Možná se díky tomu najde čas i peníze na ono posezení v příjemné hospůdce pod slunečníkem.

 

Kompletní zavlažovací sada SOL K-12 pro použití s vodním rezervoárem obsahuje:

 

1x           solární jednotka s čerpadlem

1x           odvzdušňovač

1x           vstupní filtr

15m         hadice 4/6mm

12x          odkapávač

12x          tyčka k odkapávači

12x          T-spojka